Kaszel kenelowy u psa – objawy I leczenie

Kaszel kenelowy u psa - objawy I leczenie

W tym artykule omówiono kaszel kenelowy u psów, objawy i możliwości leczenia oraz sposoby diagnozowania i leczenia psa, który na niego zachorował. Choroba ta jest często wywoływana przez kilka różnych wirusów i bakterii, w tym Bordetella bronchiseptica m. Chociaż kaszel kenelowy jest poważną chorobą, można zapewnić psu dobre samopoczucie i zdrowie poprzez zapobieganie narażeniu na kontakt z tą chorobą.

Zakaźna choroba układu oddechowego psów

Zakaźna choroba układu oddechowego psów (CIRD) jest wieloczynnikową, wysoce zakaźną chorobą tchawicy i oskrzeli, powszechnie nazywaną kaszlem kenelowym lub zapaleniem tchawicy i oskrzeli. Może być wywołana przez kilka różnych patogenów bakteryjnych i wirusowych, a objawy kliniczne różnią się znacznie w poszczególnych przypadkach. U niektórych psów choroba przebiega łagodnie i nigdy nie występują u nich objawy chorobowe, podczas gdy u innych może dojść do rozwoju cięższej postaci choroby i konieczne jest leczenie.

CIRDC jest zazwyczaj rozpoznawane na podstawie badania fizykalnego i wywiadu. Objawy kliniczne pojawiają się zazwyczaj w ciągu pięciu dni od narażenia na zakażenie i mogą trwać do 10 dni. Kaszel może być jedynym objawem zakażenia, choć może on występować również w innych porach dnia. Kaszlowi może towarzyszyć kichanie lub wydzielina z nosa i oczu. Nieleczona CIRDC może rozwinąć się do zapalenia płuc. Szczenięta i starsze psy są najbardziej narażone na wystąpienie zapalenia płuc.

Szczepionki

Istnieje kilka różnych szczepionek przeciwko kaszlowi kenelowemu u psów. Szczepionka przeciwko Bordetella bronchiseptica jest podawana psom w celu zapobiegania potencjalnie poważnej infekcji bakteryjnej, która może powodować świszczący kaszel i zasmarkany nos. Jest ona skuteczna przez okres do sześciu miesięcy, ale coroczne szczepienie nie stanowi wystarczającej ochrony. Pies może zachorować na tę chorobę, nawet jeśli został zaszczepiony. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie, zwłaszcza jeśli zakażeniu towarzyszą infekcje wtórne.

Chociaż kaszel kenelowy u psów nie jest zazwyczaj poważną chorobą, jest on bardzo zaraźliwy. Psy, które były narażone na kontakt z zarażonymi psami, mogą zachorować na nią same. W czasie choroby należy bezwzględnie odizolować psa od innych psów. Po zdiagnozowaniu choroby u psa, można podjąć kroki w celu leczenia objawów, w tym zastosować antybiotyki.

Czytaj więcej:   Gdzie szukać psów do adopcji?

Steroidy

Istnieje wiele różnych leków stosowanych w leczeniu objawów kaszlu kenelowego u psów. Niektóre z nich działają przeciwkaszlowo i tłumią kaszel. Naukowcy odkryli, że niewielkie ilości amoniaku, produktu ubocznego fermentacji bakteryjnej, powodują kaszel u psów. Kaszel nasilał się wraz ze wzrostem stężenia. Podczas badań przeprowadzonych w 1956 r. naukowcy stwierdzili, że obecność leków przeciwkaszlowych podnosi próg działania amoniaku, zapobiegając kaszlowi.

Inne leki, takie jak Temaril-P, mogą pomóc w łagodzeniu objawów kaszlu kenelowego u psów. Ten lek generyczny zmniejsza swędzenie i podrażnienie spowodowane tą dolegliwością. Stosowanie leku Temaril-P może pomóc psom w powrocie do zdrowia po wystąpieniu choroby, a także zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Lek markowy może pomóc w łagodzeniu objawów choroby, ale przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Badania diagnostyczne

Lekarz weterynarii może postawić diagnozę kaszlu kenelowego na podstawie objawów klinicznych, wywiadu i odpowiedzi na leczenie. Jednakże, jeśli u psa występuje zapalenie płuc, choroba ogólnoustrojowa lub wiele ognisk choroby, konieczne może być przeprowadzenie badań diagnostycznych. Lekarz weterynarii może wykonać badania krwi i zdjęcia rentgenowskie, aby wykluczyć inne schorzenia. Inne badania diagnostyczne mogą obejmować prześwietlenie klatki piersiowej i wykonanie zdjęć radiologicznych w celu wykluczenia poważniejszej przyczyny kaszlu u psów.

Badania diagnostyczne w kierunku kaszlu kenelowego u psów polegają na ustaleniu, czy zwierzę jest zarażone zakaźnym zapaleniem tchawicy i oskrzeli lub inną chorobą układu oddechowego. Choroba ta jest wysoce zakaźna i rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Psy mogą zarazić się tą chorobą od innych zwierząt przebywających w domu, w hodowli, schronisku lub w ośrodku pielęgnacyjnym. Okres inkubacji choroby wynosi od dwóch do 14 dni. Jeśli u psa kaszel utrzymuje się dłużej niż dwa dni, należy zabrać psa do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Podobne treści na tej stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Czy obroże foresto dla psa są bezpieczne?

Czy obroże foresto dla psa są bezpieczne?

Next Post
Gdzie szukać klatki dla psa do samochodu?

Gdzie szukać klatki dla psa do samochodu?