Jak leczyć katar u psa

Jak leczyć katar u psa

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, analizując objawy kataru u psa. Poniżej wymieniono przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej często występującej dolegliwości. Objawy i przyczyny mogą być bardzo podobne zarówno u psów, jak i u ludzi. Aby uniknąć samodzielnego stawiania diagnozy, najlepiej umówić się na wizytę u lekarza weterynarii. Zbada on chorego psa i omówi różne możliwe przyczyny. Opcje leczenia mogą obejmować leki przeciwhistaminowe i obserwację w domu. Jeśli wydzielina jest zdrowa i czysta, pies prawdopodobnie nie będzie wymagał dalszego leczenia.

W tym temacie możesz przeczytać o:

Objawy

Objawy kataru lub zatkanego nosa u psów mogą być spowodowane różnymi schorzeniami. Wczesna diagnoza jest niezbędna, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i zapewnić najlepsze możliwe leczenie. Lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizykalne i zapozna się z historią choroby Twojego psa. Objawy występujące u psa mogą również sugerować, że cierpi on na niedrożność nosa, która jest poważnym schorzeniem. W zależności od stopnia zaawansowania niedrożności nosa lekarz weterynarii może zlecić wykonanie różnych badań w celu dokładniejszego ustalenia przyczyny kataru lub zatkania nosa. Badania te mogą obejmować zdjęcia rentgenowskie, profil krzepliwości krwi, a nawet badania laboratoryjne.

Najczęstszymi przyczynami kataru lub zatkanego nosa u psów są alergie i infekcje zatok. Istnieją jednak także inne, mniej powszechne przyczyny, w tym inne schorzenia. Jeśli katar u psa jest spowodowany alergią lub infekcją zatok, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Chociaż wiele przypadków kataru u psów można leczyć w domu, nie należy podejmować prób samodzielnego leczenia tego problemu.

Przyczyny

Wiele czynników może powodować katar u psa, ale tylko kilka z nich jest niewątpliwą przyczyną. Psy są znane z wtykania nosa w miejsca, w których nie powinny. Jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się po nosie, może to być jakiś przedmiot znajdujący się w przewodzie nosowym. Nawet nieszkodliwy przedmiot może drażnić psa, powodując wydzielanie śluzu i swędzenie większe niż zwykle. Jeśli zauważysz u swojego psa katar z jakiegokolwiek innego powodu, udaj się do lekarza weterynarii i umów się na usunięcie ciała obcego z nosa.

Choroby uzębienia u psów można leczyć poprzez czyszczenie zębów lub usunięcie ich w znieczuleniu. Nowotwór nosa jest jednak poważną przyczyną kataru u psów i najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu jego zdiagnozowania. Leczenie tego typu nowotworu polega zazwyczaj na chirurgicznym usunięciu guzów nowotworowych, co może być skomplikowane ze względu na delikatną budowę nosa. W przypadkach, w których możliwe jest wczesne wykrycie choroby, można zastosować radioterapię na obszar dotknięty chorobą.

Czytaj więcej:   Czy istnieje czekolada dla psa?

Leczenie

U psów katar może być spowodowany różnymi infekcjami. Niektóre z tych infekcji są bakteryjne, inne grzybicze lub wirusowe. Niektóre z nich mogą być nawet wywołane przez roztocza nosowe. Chociaż przyczyna kataru u psa zwykle nie jest poważna, należy udać się do lekarza weterynarii, jeśli podejrzewasz, że Twój pupil cierpi na jedną z tych chorób. Właściwa diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ niektóre z tych schorzeń można leczyć w domu, podczas gdy inne wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jeżeli z nosa Twojego psa wypływa cienka wydzielina, przyczyną może być ciało obce. Może ono być zainfekowane lub utknąć w nosie. Jeśli je znajdziesz, spróbuj usunąć je za pomocą pęsety. Jeśli nie uda Ci się go wyjąć, udaj się do lekarza weterynarii, który być może będzie w stanie usunąć go chirurgicznie. Inne sposoby leczenia kataru u psa obejmują podawanie leków immunostymulujących, takich jak koci pazur lub jeżówka. W zależności od przyczyny kataru u Twojego psa, lekarz weterynarii może zdecydować się na zastosowanie naturalnych metod leczenia, takich jak grzybki Reishi, jeżówka lub koci pazur.

Diagnoza

Spośród różnych przyczyn kataru u psa, nowotwory i ciała obce wymagają przeprowadzenia zaawansowanych badań diagnostycznych. W przypadku niedrożności nosa konieczna może być również interwencja chirurgiczna. Na szczęście wiele typowych przyczyn kataru u psów można wyleczyć podczas wizyty u lekarza weterynarii. Katar spowodowany alergią może być leczony za pomocą diety eliminacyjnej lub badań krwi na obecność alergenów. W walce z alergią pomocne może być również chińskie ziołolecznictwo i akupunktura.

Inne możliwe przyczyny kataru u psa to infekcje bakteryjne i wirusowe. Niektóre psy są szczególnie podatne na te infekcje. Mogą się nimi zarazić w parkach dla psów i salonach groomerskich. Objawy grypy psów obejmują gorączkę, senność, kichanie i wyciek z nosa. Infekcja bakteryjna zwana kaszlem kenelowym może również powodować katar u psów.

Podobne treści na tej stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Gdzie kupić tabletki na odrobaczenie psa?

Gdzie kupić tabletki na odrobaczenie psa?

Next Post
Jak wybrać płaszcz przeciwdeszczowy dla psa?

Jak wybrać płaszcz przeciwdeszczowy dla psa?