Dlaczego psu wypada sierść? Jak temu zapobiec?

Dlaczego psu wypada sierść? Jak temu zapobiec?

Sierść psa może wypadać z wielu powodów, ale najlepszym sposobem na ustalenie przyczyny jest wizyta u weterynarza. Lekarz weterynarii zbada psa pod kątem różnych potencjalnych przyczyn, takich jak alergie pokarmowe, infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze i alergie na inne zwierzęta. Gdy weterynarz potwierdzi, że pies nie ma innych objawów, może zapytać, czy nie występują u niego jakieś zmiany w zachowaniu lub czy nie zachowuje się dziwnie.

Roztocza

Roztocza mogą być trudne do leczenia, ale istnieje kilka możliwości, aby zapobiec padnięciu przez Twojego pupila ofiarą ich brzydkich ugryzień. Lekarz weterynarii może podać leki zapobiegawcze lub przepisać preparat do miejscowego leczenia roztoczy. Oprócz leczenia miejscowego, możesz zastosować w otoczeniu swojego zwierzęcia doustny lek o nazwie iwermektyna. Chociaż jest to skuteczna metoda, ma ona pewne wady. Po pierwsze, leki te są często drogie, a ponadto są przeznaczone dla bydła. Po drugie, margines błędu w przypadku tych leków jest bardzo mały. Wreszcie, są one znacznie bezpieczniejsze niż domowe sposoby leczenia i są podawane przez lekarzy weterynarii.

Pchły

Kiedy sierść Twojego psa zaczyna się przerzedzać i swędzieć, prawdopodobnie masz do czynienia z pchłami. Pchły mogą zostać przeniesione na Twojego psa przez inne psy lub uśpione jaja pcheł na posłaniu lub dywanach. Pchły mogą powodować u psa swędzenie i drapanie, co może prowadzić do wypadania sierści. Jeśli sierść psa staje się zbyt sucha lub przerzedzona, należy skorzystać z pomocy weterynarza, aby pozbyć się problemu i zapobiec łysieniu w przyszłości.

Bakteryjne zakażenia skóry

Istnieje wiele przyczyn bakteryjnych zakażeń skóry u psów. Niektóre z tych zakażeń są bardziej poważne niż inne. Na szczęście, wiele infekcji bakteryjnych jest uleczalnych i nie wymaga żadnego leczenia. Niezależnie od rodzaju infekcji skórnej, zapobieganie jej jest istotnym elementem ogólnego stanu zdrowia Twojego zwierzęcia. Poznaj najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia bakteryjnych zakażeń skóry u psów. Jeśli zauważysz, że sierść Twojego psa wypada, nie pozwól, aby Cię to zaniepokoiło.

Czytaj więcej:   Gdzie kupić szelki dla dużego psa?

Alergie

Częstym problemem powodującym wypadanie sierści u psów jest reakcja alergiczna na alergen znajdujący się w otoczeniu psa. Psy z alergią drapią się i gryzą aż do wypadnięcia sierści. Skóra staje się podrażniona, mogą też mieć łzawiące oczy. Alergia może również powodować stany zapalne, które mogą prowadzić do przerzedzenia sierści. Możesz jednak pomóc swojemu psu w walce z alergią, stosując leki miejscowe i zmieniając dietę.

Olej rybi

Choć może Ci się wydawać, że olej rybny jest najlepszym naturalnym sposobem zapobiegania utracie sierści przez Twojego psa, ważne jest, aby wybrać odpowiedni produkt. Nie chcesz podawać swojemu psu czegoś, co pachnie jak ryba, ponieważ jest to wskaźnik, że nie jest to produkt dobrej jakości. Zamiast tego wybierz produkt, który nie ma zapachu i jest wolny od zanieczyszczeń. Jest to również znane jako „non-GMO”.

Witamina A

Sierść Twojego psa może być ostatnio matowa, ale może to mieć więcej wspólnego z dietą Twojego pupila niż zwykłe wypadanie włosów. Winne może być niewłaściwe odżywianie, wrażliwość na pokarm lub oba te czynniki. Na szczęście istnieją suplementy, witaminy i kwasy tłuszczowe, które możesz podawać swojemu pupilowi, aby zapobiec wypadaniu włosów i przywrócić mu zdrową sierść. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób witamina A może poprawić stan sierści Twojego psa.

Ocet jabłkowy z cydru

Ocet jabłkowy jest naturalnym środkiem leczniczym dla psów, który można bezpiecznie stosować zarówno doustnie, jak i miejscowo. Jego kwaśny charakter sprawia, że jest naturalnym środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Możesz stosować go miejscowo na skórę psa lub dodać kilka łyżek stołowych do kąpieli. Może być również stosowany w leczeniu infekcji skórnych u psów, w tym trądziku. Zanim jednak podasz go swojemu pupilowi, sprawdź, czy nie powoduje on żadnych skutków ubocznych i czy nie jest uczulony na ocet.

Podobne treści na tej stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Dlaczego psu ropieją oczy - przyczyna I leczenie

Dlaczego psu ropieją oczy – przyczyna I leczenie

Next Post
Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem

Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem