Co zrobić kiedy psu wypadają zęby?

Co zrobić kiedy psu wypadają zęby?

Co robić, jeśli Twojemu psu wypadły zęby? Nagły przypadek stomatologiczny może być przerażający dla właściciela psa. Uraz jamy ustnej może spowodować wypadnięcie zęba. Ząb powinien zostać umieszczony w zwykłym roztworze soli fizjologicznej. Można go również transportować w mleku, które jest idealnym środkiem transportu w nagłych wypadkach. Dentysta może być w stanie ponownie umieścić ząb w zębodole, ale jego stabilizacja może potrwać od czterech do sześciu tygodni.

Uszkodzone zęby u niemowląt

W przeciwieństwie do ludzkich zębów, szczenięta i kocięta nie tracą zębów w ciągu całego życia. W rzeczywistości pierwszy zestaw zębów zaczyna im wypadać około czwartego miesiąca życia. Kiedy wypadną zęby mleczne, zaczną wyrastać zęby stałe. Proces ten znany jest jako ząbkowanie. Złamany lub obluzowany ząb u szczeniaka może prowadzić do bólu i infekcji. Oto kilka najczęstszych powodów, dla których Twój szczeniak może mieć złamany ząb.

Choroba przyzębia

Na szczęście istnieją metody leczenia chorób przyzębia u psów. Ból i stan zapalny związany z tą chorobą może prowadzić do utraty zębów, a także do pogorszenia nawyków żywieniowych i jakości życia. Jeżeli problem nie zostanie wcześnie wyleczony, może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak choroby serca i utrata masy ciała. Wczesne wykrycie choroby przyzębia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł psa. Co zatem robić, gdy Twojemu psu wypadną zęby?

Krwawienie wokół zęba

Jama ustna Twojego psa jest odzwierciedleniem jego ogólnego stanu zdrowia, dlatego jeśli Twój pupil cierpi z powodu krwawiących dziąseł, możesz chcieć skorzystać z pomocy weterynarza. Różne przyczyny krwawienia dziąseł u psów obejmują łagodne stany zapalne jamy ustnej, odkładanie się płytki nazębnej na zębach, aż po różne stadia raka jamy ustnej. Niektóre z tych objawów mogą również wskazywać na problemy ogólnoustrojowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych przyczynach krwawienia dziąseł u psów.

Czytaj więcej:   Kaszel kenelowy u psa - objawy I leczenie

Szyny dentystyczne

Szyny dentystyczne to urządzenia służące do podtrzymywania szczęki i utrzymywania pozostałych zębów na swoim miejscu. Psy mogą je nosić przez kilka dni, tydzień, a nawet kilka miesięcy. Dostępne są różne rodzaje szyn, w tym twarde i miękkie. Mogą obejmować cały łuk zębowy lub tylko jego część. Rodzaj szyny, jakiej potrzebuje Twój pies, zależy od konkretnego przypadku.

Produkty stomatologiczne dla psów

Twój pies najprawdopodobniej będzie potrzebował produktów stomatologicznych, aby utrzymać zdrowe zęby w miarę starzenia się, ale istnieje również kilka gryzaków dentystycznych, które mogą zapewnić Twojemu psu higienę jamy ustnej. Gryzaki dentystyczne usuwają płytkę nazębną i stymulują dziąsła, a niektóre z nich są nawet pokryte powłoką zapobiegającą przywieraniu do nich bakterii. Inne produkty obejmują lecznicze diety weterynaryjne i dodatki do wody. Produkty weterynaryjnej rady zdrowia jamy ustnej, które są akceptowane przez lekarzy weterynarii, posiadają charakterystyczną białą pieczęć. Produkty opatrzone pieczęcią przeszły co najmniej dwa badania kliniczne i dlatego są bezpieczne do stosowania u psów.

Podobne treści na tej stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Kiedy podać psu tabletkę na odrobaczenie rano czy wieczorem?

Kiedy podać psu tabletkę na odrobaczenie rano czy wieczorem?

Next Post
Jakich witamin brakuje psu gdy je odchody?

Jakich witamin brakuje psu gdy je odchody?