W tym artykule omówiono kaszel kenelowy u psów, objawy i możliwości leczenia oraz sposoby diagnozowania i leczenia psa, który na niego zachorował. Choroba ta jest często wywoływana przez kilka różnych wirusów i bakterii, w tym Bordetella bronchiseptica m. Chociaż kaszel kenelowy jest poważną chorobą, można zapewnić psu dobre samopoczucie i zdrowie poprzez zapobieganie narażeniu na kontakt z tą chorobą.
Zakaźna choroba układu oddechowego psów
Zakaźna choroba układu oddechowego psów (CIRD) jest wieloczynnikową, wysoce zakaźną chorobą tchawicy i oskrzeli, powszechnie nazywaną kaszlem kenelowym lub zapaleniem tchawicy i oskrzeli. Może być wywołana przez kilka różnych patogenów bakteryjnych i wirusowych, a objawy kliniczne różnią się znacznie w poszczególnych przypadkach. U niektórych psów choroba przebiega łagodnie i nigdy nie występują u nich objawy chorobowe, podczas gdy u innych może dojść do rozwoju cięższej postaci choroby i konieczne jest leczenie.
CIRDC jest zazwyczaj rozpoznawane na podstawie badania fizykalnego i wywiadu. Objawy kliniczne pojawiają się zazwyczaj w ciągu pięciu dni od narażenia na zakażenie i mogą trwać do 10 dni. Kaszel może być jedynym objawem zakażenia, choć może on występować również w innych porach dnia. Kaszlowi może towarzyszyć kichanie lub wydzielina z nosa i oczu. Nieleczona CIRDC może rozwinąć się do zapalenia płuc. Szczenięta i starsze psy są najbardziej narażone na wystąpienie zapalenia płuc.
Szczepionki
Istnieje kilka różnych szczepionek przeciwko kaszlowi kenelowemu u psów. Szczepionka przeciwko Bordetella bronchiseptica jest podawana psom w celu zapobiegania potencjalnie poważnej infekcji bakteryjnej, która może powodować świszczący kaszel i zasmarkany nos. Jest ona skuteczna przez okres do sześciu miesięcy, ale coroczne szczepienie nie stanowi wystarczającej ochrony. Pies może zachorować na tę chorobę, nawet jeśli został zaszczepiony. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie, zwłaszcza jeśli zakażeniu towarzyszą infekcje wtórne.
Chociaż kaszel kenelowy u psów nie jest zazwyczaj poważną chorobą, jest on bardzo zaraźliwy. Psy, które były narażone na kontakt z zarażonymi psami, mogą zachorować na nią same. W czasie choroby należy bezwzględnie odizolować psa od innych psów. Po zdiagnozowaniu choroby u psa, można podjąć kroki w celu leczenia objawów, w tym zastosować antybiotyki.
Steroidy
Istnieje wiele różnych leków stosowanych w leczeniu objawów kaszlu kenelowego u psów. Niektóre z nich działają przeciwkaszlowo i tłumią kaszel. Naukowcy odkryli, że niewielkie ilości amoniaku, produktu ubocznego fermentacji bakteryjnej, powodują kaszel u psów. Kaszel nasilał się wraz ze wzrostem stężenia. Podczas badań przeprowadzonych w 1956 r. naukowcy stwierdzili, że obecność leków przeciwkaszlowych podnosi próg działania amoniaku, zapobiegając kaszlowi.
Inne leki, takie jak Temaril-P, mogą pomóc w łagodzeniu objawów kaszlu kenelowego u psów. Ten lek generyczny zmniejsza swędzenie i podrażnienie spowodowane tą dolegliwością. Stosowanie leku Temaril-P może pomóc psom w powrocie do zdrowia po wystąpieniu choroby, a także zapobiec jej rozprzestrzenianiu się. Lek markowy może pomóc w łagodzeniu objawów choroby, ale przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Badania diagnostyczne
Lekarz weterynarii może postawić diagnozę kaszlu kenelowego na podstawie objawów klinicznych, wywiadu i odpowiedzi na leczenie. Jednakże, jeśli u psa występuje zapalenie płuc, choroba ogólnoustrojowa lub wiele ognisk choroby, konieczne może być przeprowadzenie badań diagnostycznych. Lekarz weterynarii może wykonać badania krwi i zdjęcia rentgenowskie, aby wykluczyć inne schorzenia. Inne badania diagnostyczne mogą obejmować prześwietlenie klatki piersiowej i wykonanie zdjęć radiologicznych w celu wykluczenia poważniejszej przyczyny kaszlu u psów.
Badania diagnostyczne w kierunku kaszlu kenelowego u psów polegają na ustaleniu, czy zwierzę jest zarażone zakaźnym zapaleniem tchawicy i oskrzeli lub inną chorobą układu oddechowego. Choroba ta jest wysoce zakaźna i rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Psy mogą zarazić się tą chorobą od innych zwierząt przebywających w domu, w hodowli, schronisku lub w ośrodku pielęgnacyjnym. Okres inkubacji choroby wynosi od dwóch do 14 dni. Jeśli u psa kaszel utrzymuje się dłużej niż dwa dni, należy zabrać psa do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia dalszych badań.
Podobne treści na tej stronie