Zrozumienie przyczyn, objawów i sposobów leczenia zaćmy u psa może pomóc Ci chronić wzrok Twojego zwierzęcia i zapewnić mu szczęśliwe i zdrowe życie. Coroczne badanie kontrolne jest doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy nie występują problemy ze wzrokiem, a lekarz weterynarii może udzielić Ci porad dotyczących profilaktyki i leczenia. Możesz również poznać objawy zaćmy oraz sposoby zapobiegania, które pozwolą Twojemu pupilowi zachować zdrowie przez długie lata.
Symptomy
Jeśli wzrok Twojego psa jest zaburzony, pierwszym krokiem powinno być kompleksowe badanie okulistyczne. Zaćma może mieć niszczący wpływ na wzrok Twojego zwierzęcia, a bez leczenia może prowadzić do jaskry lub zwichnięcia soczewki, w którym to przypadku soczewka przemieszcza się z miejsca na miejsce. Jednak wczesne wykrycie zaćmy może zapobiec dalszemu uszkodzeniu wzroku Twojego psa. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie badać oczy psa, a w razie zauważenia czegoś niezwykłego – zabrać go do weterynarza. Pomocna jest również historia chorób oczu u obojga rodziców, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem psa.
Zaćma u psów może dotyczyć obu oczu, ograniczając pole widzenia psa. Zaćma mniejsza niż 30 procent może być niewielka i nie pogarsza widzenia psa. Jednak gdy osiągnie ona 60 procent lub więcej, może doprowadzić do wyraźnej utraty wzroku. Gdy oko dotknięte zaćmą osiągnie 100-procentowe zmętnienie, pies staje się całkowicie niewidomy w tym oku. Postęp zaćmy zależy od rodzaju zaćmy, rasy psa oraz innych czynników ryzyka.
Przyczyny
Chociaż zaćma u psów jest zwykle dziedziczna, istnieją rasy, które są bardziej podatne na jej rozwój. Niemniej jednak, każdy pies może cierpieć na zaćmę. Chociaż przyczyn zaćmy u psów jest wiele, możliwości jej leczenia są ograniczone. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają leczenie choroby i unikanie zabiegów chirurgicznych. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych przyczyn zaćmy u psów. Ale jak rozpoznać objawy?
Objawy: Twój pupil może wykazywać dziwne zachowanie, szczególnie jeśli chodzi o poznawanie nowych miejsc. Zaćma jest często trudna do wykrycia, ponieważ zwierzęta szybko uczą się, gdzie są ich ulubione miejsca. Mogą również wydawać się nieśmiałe w nowych sytuacjach, takich jak wskakiwanie na meble. Jeśli jednak u Twojego zwierzęcia wystąpią jakiekolwiek objawy, może to oznaczać, że cierpi ono na inne problemy z oczami spowodowane zaćmą. Twój pies może również odczuwać ból oka, nadmierne łzawienie, plamienie łzami i pocieranie oka.
Leczenie
Okulista weterynaryjny może przeprowadzić zabieg chirurgiczny w celu usunięcia zmętniałej soczewki w oku psa. Soczewka zaćmy jest rozbijana na drobne fragmenty i odsysana z oka. Następnie w oku umieszczany jest implant sztucznej soczewki, dzięki któremu zwierzę widzi wyraźnie. Zabieg ten może trwać kilka godzin. W trakcie rekonwalescencji pies będzie musiał nosić specjalny kołnierz elżbietański przez co najmniej 2 tygodnie, aby oko mogło się zagoić.
Jeśli zaćma u psa wpływa na jego wzrok i obniża jakość jego życia, może on wymagać operacji usunięcia zaćmy. Zabieg ten może kosztować kilka tysięcy dolarów i jest skuteczny tylko w zaawansowanych przypadkach. Nieleczony pies może zachorować na jaskrę lub zapalenie błony naczyniowej oka wywołane soczewką. Na szczęście u większości psów, które cierpią na zaćmę, nie występują inne problemy zdrowotne.
Profilaktyka
Zaćma jest częstym problemem wśród psów. Powoduje ona zmętnienie soczewki oka, uniemożliwiając zwierzęciu wyraźne widzenie. Na szczęście u większości psów zmętnienie soczewki jest tylko nieznaczne, a niektóre przypadki zaćmy prowadzą do ślepoty. Aby zapobiec pogorszeniu się wzroku Twojego zwierzęcia, poznaj przyczyny zaćmy, dowiedz się, jak do niej dochodzi i jak możesz jej zapobiec w przyszłości. Zaćma u psów jest łatwa do wykrycia, a wczesna diagnoza może pomóc w zapobieganiu przyszłym problemom.
Podobnie jak w przypadku chorób oczu u ludzi, zapobieganie zaćmie u psów może polegać na stosowaniu zdrowej diety. Kwasy tłuszczowe omega-3 są szczególnie ważne dla zdrowia oczu, a ich dobrym źródłem jest zdrowa dieta. Ponadto, Twój pies odniesie korzyści z przyjmowania suplementów zawierających te składniki odżywcze. Poproś lekarza weterynarii o przepisanie Twojemu psu suplementu zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3. Ponadto trzymaj psa jak najczęściej w cieniu, a jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie występuje duże narażenie na promieniowanie UV, upewnij się, że Twój pies nosi okulary ochronne.
Podobne treści na tej stronie