Aby wyszkolić psa, warto rozważyć użycie gwizdka. Gwizdki są dostępne w wielu rodzajach, m.in: Ciche, Dwutonowe, z groszkiem lub bez oraz Nieemocjonalne. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju gwizdka użyjesz, Twój pies będzie mógł skojarzyć dźwięk gwizdka z ekscytacją. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących szkolenia z użyciem gwizdka. Po pierwsze, pamiętaj, aby nigdy nie używać go do nagradzania psa.
Ciche gwizdki
Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem swojego psa w świat szkolenia z użyciem cichego gwizdka, ważne jest, aby dowiedzieć się kilku rzeczy na temat tych narzędzi. Psy mają fantastyczny słuch i potrafią słyszeć dźwięki, których my nie słyszymy. Mają również rozwinięty zmysł węchu. Połączenie tych cech sprawia, że psy doskonale nadają się do szkolenia, ponieważ są bardzo logicznymi stworzeniami i potrafią rozróżniać długie i krótkie komendy gwizdka. Ćwicząc na swoim psie nowe komendy gwizdka, możesz zapewnić mu bezpieczne, aktywne i szczęśliwe życie.
Większość cichych gwizdków dla psów wytwarza dźwięk o częstotliwości 35 000 Hz. Ludzie słyszą tylko dźwięki z tego zakresu, ale psy mogą je wykryć przy częstotliwościach niższych. Wybierając cichy gwizdek, należy najpierw przetestować jego częstotliwość na śpiącym psie. Jeśli pies pozytywnie zareaguje na gwizdek podczas snu, najprawdopodobniej będzie dobrze reagował na szkolenie w ciągu dnia. Aby używać gwizdka, rozpocznij trening w cichym miejscu. Wypowiedz komendę i użyj gwizdka o odpowiedniej częstotliwości. Gdy pies zareaguje, pochwal go.
Gwizdki dwutonowe
Doskonałym narzędziem do szkolenia psa jest dwutonowy gwizdek dla psów. Gwizdki te wydają głośny, wyraźny dźwięk i są wykonane z wytrzymałej stali. Lekka konstrukcja sprawia, że łatwo je przenosić podczas szkolenia psa. Dwutonowy dźwięk jest dobrym przypomnieniem, aby nagradzać psa za każdym razem, gdy go przywołasz. Jest to jeden z najbardziej popularnych gwizdków do szkolenia psów. Do wyboru jest wiele różnych typów.
Różnica między gwizdkiem jednotonowym a dwutonowym polega na wysokości dźwięku. Gwizdki są zaprojektowane tak, aby wydawały ten sam dźwięk lub dźwięk o wyższej wysokości. Jeśli do szkolenia psa używasz gwizdka o wysokim tonie, skuteczniejsze będzie szkolenie psa przy użyciu gwizdka o niższym tonie. Różnica między gwizdkiem jednotonowym a dwutonowym nie jest jednak dla psa zauważalna.
Z groszkiem lub bez
Gwizdki dla psów występują w dwóch rodzajach: z groszkiem i bez groszku. Chociaż gwizdki z grochem mają tendencję do wytwarzania wyższej wysokości dźwięku niż gwizdki bez grochu, są dobrym wyborem do szybkiego wydawania dźwięków. Chociaż gwizdki grochowe są nieco mniej uniwersalne niż gwizdki bez grochu, mogą być bardziej niezawodne w chłodniejszym klimacie. I choć nie wytwarzają tak wielu wariantów dźwięku, doskonale nadają się do treningu na świeżym powietrzu.
Jeden z typów jest przeznaczony do polowań i jest wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu nie zamarza w niskich temperaturach. Ponadto jest wyposażony w złącze do breloka, które umożliwia przymocowanie gwizdka do breloka. Największą wadą gwizdka na groch jest jego aspekt higieniczny, ponieważ koralik w jego wnętrzu może zamarznąć w ujemnych temperaturach, co czyni go bezużytecznym, dopóki pies nie zdoła go rozmrozić. Ponadto gwizdki grochowe nie wytrzymują długo, ponieważ w komorze może gromadzić się wilgoć i ślina.
Gwizdki nieemocjonalne
Gwizdki dla psów należy wykorzystywać do szkolenia jako pojedyncze urządzenia przywołujące. Dźwięk gwizdka powinien być kojarzony z pozytywną emocją. Kiedy pies zrozumie, że dźwięk jest smakołykiem, trening z gwizdkiem może być stosowany wszędzie. Poniższe wskazówki pomogą Ci w szkoleniu psa z użyciem gwizdka. Po opanowaniu obsługi gwizdka możesz zastąpić komendy słowne komendami gwizdkowymi:
Nieemocjonalne gwizdki dla psów w procesie szkolenia mogą być również wykorzystywane do uczenia psa różnych sztuczek. Gwizdki są często używane do szkolenia dobrze zachowujących się szczeniąt, ale świetnie nadają się również do szkolenia tych, które zachowują się niewłaściwie. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z metodą szkolenia opartą na pozytywnym wzmocnieniu, w której pies jest nagradzany pochwałami i smakołykami. Musisz jednak być cierpliwy i wytrwały! Pamiętaj, że to, że pies wykonuje polecenie, nie oznacza, że jest to sukces.
Podobne treści na tej stronie