Czym czyścić psu uszy - porady

Czym czyścić psu uszy – porady

Istnieje kilka wskazówek dotyczących czyszczenia uszu psa. Aby ułatwić proces czyszczenia, należy unikać używania aplikatorów z końcówkami bawełnianymi i nakładać roztwór do czyszczenia uszu na cały kanał słuchowy. Gdy roztwór zostanie wchłonięty, możesz delikatnie wytrzeć brud i zanieczyszczenia. Nie zapomnij wyczyścić także zewnętrznej części przewodu słuchowego. Następnie można zastosować maść natłuszczającą.

Unikanie aplikatorów z końcówkami bawełnianymi

Czyszczenie uszu psa powinno być częścią jego rutyny pielęgnacyjnej. O ile samodzielne czyszczenie uszu nie jest trudne, o tyle nie zaleca się używania do tego celu aplikatorów z końcówkami bawełnianymi. Mogą one być bardzo uciążliwe dla uszu psa, a ponadto mogą wypychać zanieczyszczenia i woskowinę w głąb przewodu słuchowego. Lepszym sposobem na czyszczenie uszu psa jest użycie wacika lub miękkiego kawałka gazy.

Po wyczyszczeniu uszu zawsze nagradzaj psa smakołykiem.

Czyszcząc uszy psa, używaj aplikatora z zaokrągloną końcówką. Zanurz aplikator w roztworze czyszczącym. Nie dotykaj wnętrza ucha psa. Jeśli przypadkowo dotkniesz wnętrza ucha psa, spowoduje to wyciek środka czyszczącego z ucha. Pamiętaj, aby przed użyciem aplikatora do innego ucha wypłukać go alkoholem. Po wyczyszczeniu uszu psa energicznie potrząśnij jego głową. W razie potrzeby powtórz czynność. Jeśli u psa wystąpią objawy dyskomfortu, zaczerwienienie lub krwawienie, należy przerwać czyszczenie ucha.

Wypełnienie całego kanału słuchowego roztworem

Do przetarcia uszu psa możesz użyć wacika. Delikatnie masuj podstawę ucha roztworem czyszczącym. Rób to przez co najmniej 60 sekund, aby poluzować wszelkie zanieczyszczenia, które zgromadziły się głęboko w kanale słuchowym. Po zakończeniu masażu pozwól psu potrząsać głową przez kilka sekund, aby siła odśrodkowa mogła usunąć zanieczyszczenia. Do czyszczenia płatka ucha możesz również użyć patyczka Q-tip.

Czytaj więcej:   Co dać psu na sylwestra na uspokojenie?

Upewnij się, że stosujesz roztwór czyszczący odpowiedni dla psów. Upewnij się, że używasz wyłącznie roztworu czyszczącego, a nie kropli do uszu lub sprayów. Mogą one zawierać szkodliwe substancje chemiczne, więc zamiast tego użyj roztworu nieścierającego. Aby uzyskać domowe rozwiązanie, zmieszaj 50 procent wody destylowanej z 10 procentami białego octu. Roztwór czyszczący 50/50 usunie wszelkie zanieczyszczenia i resztki, które mogły się nagromadzić w kanale słuchowym. Następnie delikatnie masuj uszy psa, ścierając nadmiar środka czyszczącego i dbając o czystość ścianek.

Czyszczenie zewnętrznej części przewodu słuchowego

Aby upewnić się, że wnętrze przewodu słuchowego jest czyste, należy je najpierw obejrzeć. Uszy psa powinny być różowe, pokryte lekką warstwą woskowiny. Uszy czerwone lub z czarną albo ciemnobrązową woskowiną należy wyczyścić za pomocą środka czyszczącego. Jeśli zauważysz, że ucho wygląda na zapalone lub ma nieprzyjemny zapach, natychmiast udaj się do weterynarza. Jeśli ucho wydaje się być w stanie zapalnym lub ma silny, drożdżowy zapach, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Sprawdź również, czy nie ma żadnych oznak alergii lub infekcji. Jeśli Twój pupil szarpie się po uszach lub ociera nimi o meble, może to być infekcja ucha.

Najpierw posadź psa na krześle lub na podłodze. Połóż psa na ręczniku, a z jednej strony trzymaj czystą ściereczkę. Jedną ręką przytrzymaj płatek ucha, a w drugiej trzymaj roztwór. Następnie włóż palec do ucha tak daleko, jak to możliwe bez powodowania bólu lub trudności. Powtarzaj tę procedurę w razie potrzeby, aż przewód słuchowy będzie czysty.

Podobne treści na tej stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.