Termin „ciąża” jest używany w odniesieniu do okresu, przez który przechodzi pies, będąc w ciąży. Niektórzy lekarze weterynarii używają słowa „poród”, które oznacza to samo, a „wylęganie” to proces porodu. Czas trwania ciąży zależy od tego, na jakim etapie cyklu znajduje się suka. Długość ciąży może być różna u różnych ras i może wynosić od dwóch dni do trzech miesięcy.
Objawy ciąży u psów
W tym okresie psy mogą wykazywać różne objawy ciąży. Jeśli Twój pies ma figlarny charakter, ale wydaje się zmęczony i senny, może to oznaczać, że jest w ciąży. Wynika to ze zmian, jakie zachodzą w jej organizmie, aby przygotować się do macierzyństwa. Pies nie będzie tak aktywny jak zwykle i prawdopodobnie będzie bardziej przylepny lub zdystansowany. U psów w ciąży mogą również wystąpić zmiany w obrębie brodawek sutkowych lub piersi. Jeśli to zauważysz, nadszedł czas, aby umieścić ją w boksie hodowlanym i wywołać ciążę.
Okres anestrus
Okres anestrus jest przerwą pomiędzy okresem proestrus i diestrus u samic psów. Może on trwać od trzech do pięciu miesięcy, w zależności od rasy i wielkości psa. W tym czasie poziom progesteronu we krwi spada do poziomu podstawowego. Organizm psa wykorzystuje ten okres na odpoczynek i przygotowanie się do następnego cyklu rui. W przypadku psów proces ten można śledzić za pomocą kalendarza w telefonie. Jeśli chcesz być powiadamiany z tygodniowym wyprzedzeniem, możesz ustawić kalendarz.
Czas trwania ciąży
Można stwierdzić, czy pies jest w ciąży, dotykając jego brzucha, ale nie zaleca się wykonywania tej czynności samodzielnie. Dotykając ciężarnego psa, można uszkodzić płód lub nawet spowodować poronienie. Lekarz weterynarii może jednak wykryć bicie serca szczeniąt między 28 a 35 dniem ciąży. Weterynarz będzie w stanie lepiej oszacować liczbę szczeniąt, jeśli zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie.
Zdjęcia rentgenowskie
Niektóre kobiety mogą się zastanawiać: „Czy mój pies musi mieć robione zdjęcia rentgenowskie, gdy jest w ciąży?”. W rzeczywistości powód, dla którego lekarz weterynarii może wykonać zdjęcie rentgenowskie, nie jest do końca jasny. Procesowi temu często towarzyszą trudności z urodzeniem szczeniaka. Często zdarza się również, że ciężarna pieska nie jest w stanie przekazać swoich szczeniąt. Aby upewnić się, że szczenię jest nadal w środku, lekarz weterynarii może wykonać zdjęcie rentgenowskie.
Objawy fałszywej ciąży
Objawy fałszywej ciąży u psów mogą być różne, ale zazwyczaj dzieli się je na zmiany fizyczne i nietypowe zachowania. Zazwyczaj pojawiają się one cztery do ośmiu tygodni po naturalnym okresie rozrodczym psa. Częstym objawem fałszywej ciąży jest powiększenie gruczołów sutkowych, które produkują mleko lub przezroczysty albo brązowawy płyn. Pies może być również niespokojny i niespokojny, a także mniej skłonny do kontaktów z ludźmi. Wreszcie, u psów w fałszywej ciąży może wystąpić obrzęk brzucha.
Podobne treści na tej stronie